איגוד השחייה בישראל

Israel Swimming Association

מאמרים מקצועיים

לרשימת מאמרים מקצועיים >

מוטבציה להמשיך…

הקשר שבין סיום האליפות למוטביציה להגיע לאימון.

זהו…נגמרה אליפות החורף…עכשיו חוזרים להתאמן. בין אם הצלחנו מעל המשוער, לבין אם לא הצלחנו לעמוד בציפיות יש תמיד ירידת מתח שמורגשת כתחושה של הקלה, ירידה ברמת הלחץ ולפעמים, לצערנו, גם ירידה קצת בחשק להגיע לאימון הקרוב.

לפעמים אין ממש חשק לאימון

חוסר החשק בעצם מוציא את ההנאה מהספורט ומורידה מיכולת האימון, המצב רוח הכללי של המתאמן.

 

 

חוסר החשק הזה לפעמים יוצר קצת מלחמה פנימית בין החשיבות של האימון והחשיבות להגיע על מנת לא לפספס, לבין הרצון שלנו לחופש וקצת להתאוורר. אצל ספורטאים מקצועיים המינוח ההומוריסטי למצב הזה נקרא "דלקת קרום החשק" ומתבטא בחוסר יכולת להביא את עצמנו לקו האימון, לקו המים שלא לדבר על התחושה של האימון הבא.

בעוד הרבה ספורטאים וגם מאמנים מנסים להלחם בתחושה הזו ואומרים לעצם ולספורטאי "שזה יעבור" ו "תכנס לאימון ותתחיל…ותראה שזה יעבור", "זה תקופה…יעבור" או אפילו כופים על עצמם את האימון, חוסר החשק בעצם מוציא את ההנאה מהספורט ומורידה מיכולת האימון, המצב רוח הכללי של המתאמן. במצבי קיצון, חוסר חשק יכול לגרום למצב בו אין הקפדה על התנועות הנכונות וכך גם מקרים של פציעות. בוד בשחייה זה קצת יותר בעייתי, עדיין ישנם מקרים כאלו גם בשחייה.

אז מה עושים? בשנים האחרונות זרם מאמנים מארצות הברית החל להכיר בחשיבות של תקופת צינון. תקופה צינון לא מוגדרת בזמן והיא תקופה בה הספורטאי נמנע במודע מלעסוק בספורט הספציפי שלו. יש כאלו שאפילו מעודדים את הספורטאי לעוסק בענפי ספורט אחרים שישאירו את הספורטאי בכושר גופני כללי. המחשבה שעומדת מאחורי ההפסקה היזומה היא הרצון להחזיר לספורטאי את הרעב לספורט. מחקרים הראו כי ספורטאים שעוסקים בספורט בצורה עקבית מגיעים לרמת שחיקה מאוד גבוהות. היכולת לקחת פסק זמן ולייצר געגוע לספורט היא בעלת חשיבות עליונה להמשך דרכו של הספורטאי. אנו יכולים לראות את זה אצל ספורטאים אולימפים רבים שמתרחקים מהמים לתקופה לא קצרה לאחר תחרות מרכזית.  כספורטאי אני תמיד זוכר את תחושת ההתרגשות לאחר פגרה יזומה לאחר אליפות…ממש חיכיתי להגיע לאימון ולהתחיל להתאמן מחדש.  המילה התרגשות מאימון היתה הכי נכונה.

חוזרים להתרגש מאימון

חוזרים להתרגש מאימון

אז…מה עושים?

  1. עם אתם מרגישים ירידה בחשק להגיע לאימון לאחר תחרות גדולה- לא להילחם בחשק- פרגנו לעצמכם תקופה של כמה ימים  של מנוחה
  2. אפשרו לעצמכם לקבוע דברים אחרים שאתם בד"כ לא עושים- ענפי ספורט אחרים, טיולים וכו' במטרה להתרחק מהמים ולפתח את הרעב
  3. ברוב המקרים (ואם לא זה כבר סיפור אחר…) שימו לב שמתחילים לפתח "רעב" ו"געגוע" לבריכה, לאימון וכמובן לחברים.
  4. לא לשכוח, גם החזרה צריכה להתבצע לאט ובמינון נכון…למנוע פציעות.

ארי לימור- המוטיבציה לשחות במעלה הזרם

כל זכויות שמורות לאיגוד השחייה בישראל