איגוד השחייה בישראל

Israel Swimming Association

מאמרים מקצועיים

לרשימת מאמרים מקצועיים >

אליפות החוף המערבי לשחייני מאסטרס ועל המאסטרס בארצות הברית בכלל

פרופסור יונה תדיר חזר מאליפות החוף המערבי בשחייה לשחייני המאסטרס ומדווח על התחרות, השחייה והאירגון. לקרוא ולשאוף…

פרופוסר יונה תדיר והזכיות- כבוד!

פרופוסר יונה תדיר והזכיות- כבוד!

נוכחותי בארה״ב, כחלק מפעילותי האקדמית, מאפשרת הנאה מחוויית שחייה תחרותית בארץ בה שחייה היא לא רק   ענף ספורט, אלא דרך חיים.   על מצוינות השחייה התחרותית בארה״ב אנו למדים בד״כ מצפייה בחוויה האולימפית, מה שמרמז על תשתית רחבה של שחייה מילדות עד בגרות.  על שחיית המאסטרס אנו יודעים בד״כ פחות.   מדובר בתשתית מרשימה, המפוזרת על פני רחבי היבשת, ומאוגדת תחת קורת גג אחת,   U.S. Masters Swimming.  למסגרת זו ניתן להצטרף החל מגיל 18 , לפעילויות הכוללות שחייה למטרות הנאה, שחייה תחרותית, מים פתוחים וטריאתלון, וקצב ההצטרפות לאיגוד מרשים. רק השנה הצטרפו אליו 16,000 חברים חדשים וסה״כ רשומים 60,000 חברות וחברים.

השחייה התחרותית בולטת כאחת הפעילויות המרכזיות. אליפויות קיץ (בריכות 50 מ׳) וחורף (25 מ׳ ו/או יארד) ואליפויות ביניים, אביב וסתיו מתקיימות מידי שנה, בין אם לכלל היבשת ובין אם למזרח והמערב בנפרד. בנוסף מתקיימות עשרות תחרויות מקומיות המאורגנות ע״י המועדונים עצמם. אתרי האינטרנט של האיגוד  ( www.usms.org ), ושל תת האיגודים האזוריים מרשימים ומצדיקים גלישה להבנת הפוטנציאל העצום הטמון בכלי זה. בין היתר ניתן למצוא בו רשימת מועדונים, בריכות, ושעות אימון לא רק ברחבי ארה״ב, אלא ברחבי העולם. כך יכול שחיין מאסטרס המגיע למדינה אחרת להצטרף לאימון כאורח, ואין סיבה מדוע גם לא נצרף גם את רשימת המועדונים בישראל לאימוץ אורחים המגיעים לביקור בישראל.

דרך אתר האינטרנט של USMS יכול/ה כל שחיין/ית לעקוב אחרי תוצאות כלל חברי האיגוד, בכל התחרויות, לאורך שנים ארוכות. התוצאות מתועדות גם ברשימת ״Top Ten״, בכל סגנון, בכל קבוצת גיל, ובכל משחה אישי או שליחים.  תחרויות מרכזיות מתועדות גם בהסרטה מלאה אותה ניתן לראות בזמן אמת, מכל מחשב, או תיעוד בארכיון היסטורי באופן המאפשר הורדת קטעים אישיים לצורך עריכת אלבום משחים אישי לשמירה ב YouTube.

איגוד המאסטרס אינו חלק מאיגוד השחייה האמריקאי, אך הוא קשר איתו ועם האיגוד העולמי (FINA) בקשר הדוק.  דמי חבר שנתיים הם  40 דולר ופעילות האיגוד נתמכת ע״י מגוון רחב של חברות הרואות בפעילות זו שוק כלכלי רב ערך.  בפרסומי האיגוד ניתן לצפות בגלישה לאינטרנט, (מומלץ לצפייה), וחברי/ות האיגוד מקבלים/ות בדואר חוברת מהודרת מידי חדשיים ובה מאמרים העוסקים במגוון רחב של נושאים. נושאי תפקידים באיגוד המרכזי, ובתת האיגודים האזוריים, נעשית בהתנדבות. ישיבות הוועדות, ותת הוועדות, נעשות בד״כ מתכונת שיחות ועידה טלפוניות בהן יכול לקחת חלק, כנוכח פאסיבי, גם מי שאינו חבר בוועדה זו או אחרת.  נושאי התפקידים מתחלפים באופן שוטף באופן המייצר המשכיות ושיפור הדרגתי, תוך הפקת לקחים מתמדת.

בתחרויות השחייה, בין אם אליפות המאסארס של כלל היבשת, ובין אם האליפות האזורית, אין ״פודיום״ לחלוקת מדליות.  האמריקאים מוותרים על חווית ״הכיבוד והצילום החברתי״ לטובת יעילות בזרימת התחרות.  בהיות התחרות ממוחשבת מא׳ – ת׳. קרי, החל מהשעון האלקטרוני, המזין תוצאות ישירות למחשב האיגוד, ובזמן אמת ניתן לראות את התוצאות דרך אפליקציה בסמרטפון או במחשבי טאבלט (  Swimphone – דוגמא בהמשך), ומשם ישירות למאגר הנתונים הכולל של  USMS (ראו דוגמא בהמשך**), הרי שחלוקת המדליות מתאפשרת אף היא תוך דקות ספורות בתום כל משחה.  לאור ריבוי המשתתפים, (בכל משחה יש כ 8-12 מקצים) מתפרסמות התוצאות על שני לוחות מודעות. האחד מתעד את רשימת התוצאות, והשני, על גבי מדבקות, רישום המנצחים בכל סגנון, בהן מודפס:שם התחרות, השנה, שם השחיין/ית, המיקום, והתוצאה.  כל שחיין (במיקום 1-6) מוריד בזמנו הפנוי את המדבקה ובה הרישום הנ״ל, ניגש לדוכן צמוד, ומקבל מדליה בה מוטבע מיקומו. על צידה האחורי של כל מדליה מדביק השחיין את המדבקה ובה ריכוז המידע הנ״ל.  כך מתאפשר תיעוד אישי מהיר ומדוייק של כל הישג.  (ראו דוגמא). מקומות 4-6 מקבלים רצועת בד צבעוני וגם עלים מקום להדבקת המדבקה האישית.

בארצנו הקטנה חלה התקדמות רבה בשחיית המאסטרס במהלך השנים, ובמיוחד בשנה החולפת, אך יש לנו עדיין הרבה מה ללמוד, ואין כמו האמריקאים לשמש דוגמא.  הבדלי הגודל ברורים, ובמסגרת קטנה כמו שלנו לא ניתן ליישם את כל אותן אפשרויות. יחד עם זאת, קפיצת המדרגה אותה חווינו בשנה האחרונה, ותשתית האתר האינטרנט החדש של המאסארס, ללא ספק מהווים תשתית לשיפור מתמיד.

בהזדמנות זו הרשו לי לחלוק איתכם את החווייה האישית מהשתתפות באליפות אזורית (מערב ארה״ב) שהתקיימה בקליפורניה (בריכות 25 מטר)  בימים 5-7 לדצמבר בקליפורניה. נערב היבשת ידוע כמוקד שחייה איכותית ונקבעו במהלכה כ 10 שיאי עולם (מאסטרס) חדשים.  לאתר התחרות …. http://lbgrunions.org/generalinfo.html

 

להלן תוצאותי:   מקום ראשון ב 50 מ׳ חתירה (שיא גילאים ישראלי) בתוצאה 30.86 ש.  להמחשת רמת התחרות, כל שלושה הראשונים בקבוצת גיל זו (כולם בני 71) סיימו במרחק של מאיות שניה זה מזה (30.86 , 30.90 , 30.99  ) . למחרת, כראשון ברביעיית השליחים (של קבוצתי המקומית) 4X 50 חתירה, שיפור נוסף לשיא הטרי…  30.75 ש׳ .  כמוכן, מקום שני ב 50 מ׳ חזה:  42.05 ש׳ , ומקום שלישי ב 50 מ׳ פרפר:  35.60 ש׳.

 

להתרשמות מצפיפות התוצאות גם בקבוצת ״הגיל המופלג״ (70-74) ניתן לראות את תוצאות ה 8 הראשונים בעמודה השמאלית (Time), לצד זמני הכניסה (Seed time) בעמודה האמצעית, הם זמני הכניסה הנרשמים ע״י השחיין מראש.  כל שם וכל תוצאה רשונים כלינק המאפשר גלישה מיידית לכל תוצאות העבר של השחיין/ית. העמודה HT/LN  מתייחסת למקצה מס׳ ומסלול מס׳, מאחר ושיבוץ השחיינים למקצים השונים אינו לפי גיל אלא לפי זמני הכניסה.
      Freestyle 50m:   Age Group 70-74

Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MVN Tadir, Yona 30.91 5/2 30.86 1 9
SDSM Andersen, Peter 30.90 5/3 30.90 2 7
TAM Burns, Richard 33.00 3/4 30.99 3 6
MVN Brown, Jim 34.55 2/4 33.54 4 5
SDSM Walker, Larry 33.36 3/5 33.92 5 4
LAPS Wickens, Patrick 1:00.00 1/3 34.37 6 3
SDSM Bell, John 33.82 3/2 35.18 7 2
CVMM  Johnson, Lloyd 37.30 2/6 39.41 8 1

להלן לינק לתוצאות התחרות:  http://www.swimphone.com/mobile/meets/event_results.cfm?smid=5792&meid=138231&e=12&s=finals

 

לסיכום: יש ממי ללמוד, ויש למה לשאוף.  להיסטוריה המרשימה של שחייני המאסטרס הישראלי אשר הגיעו להישגים בולטים בבריכה העולמית, כגון אדית טיין ז״ל, ויבדל״א, גרשון שפע (שיאן עולם), משה גרטל, איבונה טוביס-לאונוב, רונה יופה, רומן טיטישניידר, מיה שלזינגר, ואחרים, יש מקום לעוד רבים וטובים אחרים/ות אשר החשיפה העולמית תעשה להם ולכולנו רק טוב.   

כל זכויות שמורות לאיגוד השחייה בישראל